جذابیت های پادکست


تمام شرکت ها، موسسه ها، دانشگاه های برجسته ی کشور و اساتید مجرب برای بهتر نمایش دادن شرکت و کارهای خود از پادکست استفاده می کنند.فایل های تصویری و صوتی بیشترین تاثیر را بر روی مردم می گذارند، پس می توانیم برای بهترین تاثیر گذاری از پادکست های جذاب استفاده کنیم.

پادکست چیست؟

در ابتدا به معرفی پادکست می پردازیم تا متوجه شویم پادکست چیست و چه جذابیت هایی می تواند داشته باشد.
پادکست، جدیدترین تکنولوژی است که ترکیبی از صدا، آهنگ و افکت می باشد.لغت نامه آکسفورد پادکست را واژه ی سال معرفی کرده است وبه این صورت تعریف می کند، پادکست یک برنامه ی رادیویی است که با استفاده از ابزارهای دیجیتالی ضبط شده و برای شنیده شدن در اینترنت گذاشته می شود.
برای تولید پادکست هم از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود مثل نرم افزار ادوب ادیشن، که این نرم افزار صدا، آهنگ و افکت ها را ترکیب می کند و خروجی می گیرد. این برنامه دارای مجموعه‌ای از ابزارهای بسیار حرفه ای است که می توان به راحتی صدا را ضبط و ویرایش کنید. نرم افزار ادوب ادیشن به سرفصل هایی مثل ضبط، ویرایش، تدوین صدا، رندر، تنظیم و میکس تقسیم می شود، که تمامی آن ها در ادیت به کار می آید. این نرم افزار به حذف نویزهایی که در هنگام ضبط پیش آمده کمک می کند.
جذابیت های یک پادکست می تواند در گروی ایده ی اولیه باشد، باید اصل مطلب و ایده ی اصلی خودتان را تا زمان 3 ثانیه بیان کنید، این ایده یا خلاقیت می تواند آرم و لگوی پادکست، ترکیب چند موزیک، صدای خاص، یا بیان موضوع پادکست به شکل ویژه ای باشد که شنونده با شنیدن آن دیگر نتواند آن را رها کند.

جذابیت های پادکست

برای شما این سوال پیش می آید که چه مواردی می تواند در جذابیت های پادکست تاثیر بگذارد.در اینجا به معرفی مواردی برای جذابیت های پادکست می پردازیم.
مورد اول، ایده ایست که در توضیحات گفته شد اگر به این نکته دقت کنید شنونده ها شما را یک تدوینگر حرفه ای می دانند
مورد دوم، خلاقیت در استفاده و میکس آهنگ است. باید به موضوع پادکست دقت شود و متناسب با آن آهنگ های خوب و جذابی انتخاب، میکس و استفاده شود.
مورد سوم که در جذابیت های پادکست موثر است، محتوایی است که می توانید انتخاب کنید. این انتخاب را می توان بنابر مناسبت های مختلفی تعریف کرد، که البته برای اساتید و شرکت ها بنابر نوع کاری آنها متفاوت است.
مورد چهارم، نوع کلام و لحن گوینده است. در پادکست هایی که برای مناسبت های شاد و یا موارد مشابه استفاده می شود، انرژی گوینده و شادی کلام خیلی تاثیر گذار است و همچنین پادکست هایی که احساسی، علمی و … است، بهتر است از لحن و کلام متناسب با آن استفاده شود.
مورد پنجم، اگر موضوع پادکست شما بیانگر یک واقعه ای است، بهتر است در پادکست خود از ویژگی مشهور آن واقعه استفاده کنید؛ مثلا برای ساختن پادکست حادثه ی پلاسکو از صدای آتش نشان هایی که درخواست همکاری دارند و… استفاده کنید
مورد ششم، اگر واقعه ای غمگین یا دردناک است بهتر است که پادکست شما هم متناسب با آن باشد؛ این بدین معناست که از سوز و همدردی استفاده شده باشد. لازم به ذکر است که خلاقیت در ساخت پادکست می تواند جذابیت های پادکست را افزایش دهد؛ مثلا می توانیم در پادکست حادثه ی پلاسکو برای بهتر شنیده شدن آن از شیوه ی طنز استفاده کنیم از عدم همکاری مردم گرفته تا مسئولین و…
مورد هفتم، زمان تولید یک پادکست است که از 1 دقیقه تا چندین ساعت است، اما مهم ترین نکته ای که وجود دارد اگر پادکست شما خسته کننده شود دیگر شنیده نمی شود.
مورد آخر از جذابیت های پادکست، همانطور که شروع شدن یک پادکست و ایده ی آن بسیار مهم است نحوه ی تمام شدن پادکست هم حائز اهمیت است. باید توجه داشته باشید که این در ذهن شنونده می ماند که فلان تدوینگر پادکست های خود را خیلی خوب به پایان می رساند. در انتهای پادکست پیام خودتان را برسانید و مردم را از ساخت پادکست خود آگاه کنید.
اگر به مواردی که برای جذابیت های پادکست ذکر شد توجه کنید می توانید یک پادکست حرفه ای بسازید و از شنیدن آن لذت ببرید. فراموش نکنید برای خروجی گرفتن به نوع فرمت و مکان ذخیره شده دقت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *