بازاریابی محتوا : صفر تا صد تولید محتوا 

تولید محتوا

فرایند تولید محتوا عبارت است از ایجاد یک متن یا رسانه قوی و تأثیرگذار به گونه ای که مخاطبان را در یک یا چند حوزه، درگیر خود سازد. اگر شما هیچ برنامه خاصی برای تولید یک محتوای عالی ندارید، پروژه های توسعه کسب و کارتان به تاخیر می افتد. در تولید محتوا باید برنامه و استراتژی های منظمی داشته باشید و طبق آن پیش بروید. همچنین، برنامه انتشار محتوای شما می تواند موقت باشد و یا به طور پیوسته ادامه پیدا کند. این بدان معنی است که محتوای ضعیف به شما در دستیابی به اهداف تجاری کمک زیادیی نمی کند؛ با محتواهای ضعیف به درستی نمی توانید نیاز مخاطبان را پاسخگو باشید. بنابراین اگر شما یک تیم کوچک (یا یک نفر) باشید، به نظر می رسد به سختی می توانید برنامه های گسترده تولید محتوا را اداره کنید. اما مشکل اینجاست: بدون پردازش، این احتمال وجود دارد که محتوای شما در خدمت هدف شما نباشد!

 

ایجاد یک فرایند تولید محتوا به صورت مشترک

با ایجاد یک فرایند تولید محتوای منسجم و کامل این مزیت را ایجاد می کند تا هر فرد در تیم شما موارد زیر را بداند:

 • اهدافی که افراد تیم به سمت آن در تلاش اند
 • کارهایی که برای تکمیل اهداف نیاز دارند
 • زمان اختصاص داده شده برای اهداف
 • سایر اعضای تیم به اهداف وابسته اند
 • جایی که هر قطعه از محتوا یک معنا و مفهوم دارد

برای ارزیابی و ساده تر کردن روند تولید محتوا، باید یک فرایند منظم و قوی برقرار کنید. این فرایند باید در برابر چالش هایی که تیم و شغل شما با آن روبرو هستند، به خوبی عمل کند. تیم تولید محتوای خود را در کنار هم جمع کنید و راهی برای مستند سازی فرآیندهای خود خلق نمایید. ابزاری مانند یک تخته وایت برد، یک دیوار خالی که بتوانید برچسب ها و دستورها را روی آن بچسبانید و …، بهترین انتخاب است. فرایند تولید محتوای خود را با تعریف هر یک از شش عامل زیر می توانید آغاز کنید:

 • هدف تولید محتوا
 • وظایف تولید کنندگان محتوا
 • نقش ها
 • شیوه سفارش تولید محتوا
 • زمان بندی و موعد مقرر برای نگارش و تحویل محتواها
 • مقدار، حجم و تعداد هر محتوا

 

هدف از تولید محتوا چیست؟

اگر محتوای شما به اهداف شغلی و نیازهای مخاطبان شما نگاشته نشده باشد، هیچ روندی نمی تواند در جهت حرکت به سمت کسب و کار کمک کند؛ به عبارت دیگر، بدون برنامه یا هدف خاص برای یک کسب و کار خاص، نمی توانید در میر دلخواه قدم بردارید. هر زمان که هر تکه از محتوا و مطالب شما دارای یک هدف مشخص باشد، شما توانایی ارزیابی عملکرد آن و بهینه سازی فرآیند های تولید محتوا را خواهید داشت. تلاش هایی که در آینده می توانید انجام دهید این است که بدانید آیا محتوای شما برای رتبه بندی در موتورهای جستجوگر مفید است یا خیر و یا اینکه محتواها به برندسازی کمک می کنند؟… هدایت و رهبری تیم تولید محتوا به هر میزان و تعداد که باشد در جایگاه خود می تواند به کسب و کارها و تجارت کمک کند تا بتوانند به سمت توسعه و پیشرفت حرکت کنند.

 

چگونه بازاریابی محتوا انجام بدهیم؟

بهترین زمان برای تعیین اهداف هر یک از مطالب شما، به طور قطع در مرحله برنامه ریزی موضوع تولید محتوا است. تعیین اهداف همچنین می تواند در طول مرحله کشف موضوع یا شروع کار برای پروژه های وب سایت اتفاق بیفتد. برنامه ریزی مطالب محتوایی شما به صورت عمده، رایج ترین و کارآمدترین تعریف از تقویم تولید محتوا برای یک چهارم سال یا حتی کل سال است. برای مثال، در یک برنامه ویژه تولید محتوایی، 13 موضوع برای ارسال در بلاگ سایت برای سه ماهه اول سال، فهرست می شوند.

 

برای سهولت کار می توانید موضوع ها را ستون بندی کنید و آن را در فهرست هایی قرار دهید. وقتی همه 13 هدف را لیست می کنید، انتظار می رود برخی از آنها بیش از یک بار دیده شوند؛ لیست خود را مرور کنید و ببینید آیا آنها با اهداف کسب و کار به عنوان یک جزء کلی در تلاش برای دستیابی به اهداف هستند یا خیر؟! اگر هدف شما این است که با تولید محتوای همه جانبه برای سایت بتوانید رهبری تیم و کسب و کار خود را تا حدود 15 تا 20 % افزایش دهید، قطعاً باید تمام موضوعات را بر طبق اهداف خود دسته بندی کنید. هرچه فرآیند محتوانویسی، دقیق تر و بهتر با نظم بیشتر انجام شود، شما را چندین مرتبه به هدف نزدیک تر می سازد.

تاریخچه پیدایش بازاریابی محتوا به چه زمانی می رسد؟

یکی از مفهوم هایی که در سال های اخیر شاهد رصد آن هستیم ، مفهوم بازاریابی محتوا است. بازاریابی محتوا یکی از مهمترین شاخه های بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ است که در شرایط دنیای امروز می تواند کسب و کارها را متحول سازد. دقت به نوع محتوا و استراتژی محتوا در این نوع بازاریابی بسیار حائز اهمیت است و به همین علت قصد داریم در ادامه به تعریف این نوع از بازاریابی بپردازیم
گاهی برخی افراد بازاریابی محتوا را با وبلاگ نویسی ، مدیریت شبکه های اجتماعی و یا حتی ویدئو مارکتینگ اشتباه می گیرند؛ اما این واژه گسترده‌تر از این حرف‌هاست. سال‌های بسیار دور، قبل از این‌ که حتی تصوری از اینترنت وجود داشته باشد، غارنشینان با نقاشی روی دیواره‌ها در حال تولید محتوا بودند. شاید کمی اغراق‌آمیز به نظر برسد، ولی محتوا از نیازهای اولیه‌ی بشریت بوده که به وسیله‌ی آن توانسته ارتباط برقرار کند، ارزش‌آفرینی کند و دنیا را جای بهتری برای زندگی بسازد.

درست است که تولید محتوا سابقه ای به درازای تاریخ دارد اما قرار گرفتن واژه‌ بازاریابی در کنار محتوا قدمت چندان زیادی ندارد. برای اولین بار سال ۱۹۸۵ یک کسب‌وکار تولیدکننده‌ ماشین‌آلات کشاورزی ، به صورت تجاری از بازاریابی محتوایی استفاده کرد و بعد از آن، این ترفند سخاوتمندانه (در قبال مشتریان) به سرعت ترویج پیدا کرد. بازاریابی به معنای رفع نیازهای مخاطبان است و اگر امروزه آن را در کنار کلمات مختلفی می‌بینیم به این دلیل است که نیازهای مخاطبان گسترده‌تر و رفع آن به مراتب پیچیده‌تر شده است. آیا برای رفع نیازهای مخاطبان راه بهتری جز ارزش‌آفرینی برای آن‌ها وجود دارد؟
قصد داریم پس از تعریف کلمات بازاریابی و محتوا ، به تعریف دقیق تری از مفهوم بازاریابی محتوا برسیم. این تعریف می تواند به صاحبان کسب و کار کمک کند تا دید دقیق تری نسبت به کسب و کار خود داشته باشند.
اگر به دنبال یک تعریف جامع در مورد بازاریابی محتوا می گردید، باید بگوییم که بازاریابی محتوایی ترفندی است که برندها از آن برای جذب و تبدیل مخاطبان به مشتریان و تبدیل مشتریان به خریداران دائمی استفاده می‌کنند. به عبارت بهتر، برندها با تولید و ترویج محتوای رایگان و ارزشمند در تلاش هستند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند تا مردم آن‌ها را بشناسند، اعتماد کنند و به خرید و فروش با آن‌ها بپردازند. زیرا محتوا، ارتباط ایجاد می‌کند. ارتباط، اعتماد می‌آفریند و اعتماد کسب‌وکار شما را رونق می‌بخشد.
بازاریابی محتوا یکی از رویکردهای استراتژیک بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شده است. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند. این عمل با هدف هدایت کاربران برای انجام اقداماتی سود ده صورت می گیرد. با توجه به تعریف بیان شده انتظارات معقول تری از کمپین های محتوایی میتوان داشت و از آن ها به نحو احسنت برای پیشبرد اهداف یک شرکت استفاده کرد.

وظایف تیم در فرآیند تولید محتوا

ندانستن وظایف تمامی افراد در فرآیند تولید محتوا می تواند پروژه ها را به تاخیر بیاندازد و باعث شود محتواها هرگز منتشر نشوند و یا به موقع در زمان نامناسب منتشر شوند. در تولید محتوا، وقتی زمانی را برای نوشتن و ویرایش را کنار بگذارید، اما به اندازه کافی برای طراحی و اصلاحات فرصت در نظر نگیرید، حتماً به زمان اضافی نیاز خواهید داشت که فرآیند کل محتوا را به تأخیر می اندازد. این کار در نتیجه نهایی برای وبسایت یا کسب و کار، اثرات منفی خواهد گذاشت. مهم ترین وظایف تیم کاری، هماهنگ بودن با یکدیگر است. در قسمت بعدی می توانید نحوه انجام و عمل کردن به تمامی وظایف را مطالعه کنید.

چگونه بهترین برنامه ریزی را برای تولید محتوا داشته باشیم؟

هر عملی که باید در تولید محتوا انجام شود را برای لیست کردن در اصلی ترین مطالب ذکر شده، فهرست کنید. این کار، ساده (و واضح) به نظر می رسد اما فراموش کردن مراحل خاص و به ویژه مراحل فرعی به راحتی امکان پذیر است. نگران نباشید! پیش بروید و مواردی را که در طول فرآیند تولید محتوا اتفاق می افتد، لیست کنید. یک رویکرد خوب در اینجا این است که تا حد امکان دقیق باشید و وظایف خود را مو به مو انجام دهید.

به عنوان مثال، به جای اینکه فقط ویرایش عمومی محتواها را به عنوان یک وظیفه ذکر کنید، ویرایش های تکمیلی را که باید انجام دهید مانند نسخه تجدید نظر در محتوا، ویرایش عناوین و …. را نیز به لیست خود اضافه کنید. فراموش نکنید که مراحلی مانند بررسی متن اصلی محتوا، تصحیح مقاله، ترجمه یا بررسی نکات سئو و نگارشی و … نیز جزو همین قسمت محسوب می شوند. در این مرحله حتی ممکن است لیست طولانی تری نیز حاصل گردد که به ظاهر به جای بهتر بودن، اوضاع را بدتر جلوه می دهد؛ اما مراحلی که بعد از این کار انجام می شود به شما کمک می کند اصلاحات را بهتر انجام دهید. لیست را کامل کنید، انجام دهید و آن را عملی سازید. بار دیگر با همه افراد تیم تولید محتوا هماهنگ شوید و تأیید کنید که هیچ کاری از قلم نیوفتاده است. وقتی این کار تمام شد، شما برای مرحله بعدی آماده هستید.

نقش ها در مراحل و فرآیندهای تولید محتوا

تک تک کارها را به شخصی که وظیفه انجام آن را بر عهده دارد اختصاص دهید. اگر اینگونه برنامه ریزی نکنید، بیشتر زمان و وقت شما در معرض خطر خواهد بود؛ زیرا این امر می تواند زمینه ای برای کوتاهی کردن و یا محیط ناسالم در تیم تولید محتوا باشد. برای هماهنگ سازی میان اعضای تیم تولید محتوا باید به لیست کارهای خود مراجعه کنید و در کنار هر کار یا وظیفه، نامی را اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که همه افراد تیم کاری در همان صفحه حاضر هستند و هر یک از اعضای تیم در مورد دامنه مسئولیت های خود اطلاعات کامل دارد. اگر متوجه شدید که بیش از یک نفر مسئول یک کار واحد است، بیشتر به آن توجه کنید و ببینید که آیا می توانید تعدادی زیر مجموعه نیز داشته باشد یا خیر.

تولید محتوای الکترونیکی

تولید محتوای الکترونیکی در حقیقت به محتواهایی گفته می شود که در فضای اینترنت و از طریق تجهیزات و وسایل دیجیتالی به نمایش در می آید. شاید با نام محتوای الکترونیکی در جشنواره ها و سمینارها و همچنین مسابقات فرهنگی و هنری، بیشتر برخورد کرده باشید. محتواهای الکترونیکی به محتواهایی گفته می شود که در یک موضوع خاص و با ابزارهای رایانه ای، نرم افزارها و برنامه ها تهیه شده اند. فاکتورهایی نظیر خلاقیت، نوآوری، گرافیک چشم نواز و زیبا و همچنین محیط کاربرپسند، مهم ترین ویژگی های تولید محتوای الکترونیکی هستند. به طور مثال، برنامه ها و ویدیوهایی که به صورت پویا در مورد یکی از موضوعات کتاب های درسی صحبت می کند و اهداف آموزشی و یادگیری را تحقق می بخشد، نوعی تولید محتوای الکترونیکی محسوب می شود.

تولید محتوای الکترونیکی یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین ابزارهای آموزشی مبتنی بر رسانه های آنلاین است. آموزش در فضای مجازی و کلاس های درسی آنلاین نیز با استفاده از این نوع محتواها بسیار متداول شده است. محتواهای الکترونیکی، محتواهای پویا هستند که لذت آموزش و یادگیری تمام موضوعات را دوچندان می سازند. پاورپوینت ها، فایل های فلش پلیر، ویدیوها و انیمیشن ها، نمونه هایی از تولید محتوای الکترونیکی هستند.

تولید محتوای آموزشی

هنگام ایجاد محتوای آموزشی برای شغل خود، مهم است که نگاهی به گذشته بیاندازید، تصمیم بگیرید که دقیقاً چه چیزی را می خواهید بنویسید و بهترین راه برای دستیابی به محتوای قوی و عالی چیست. ابتدا محتوا را در ذهن خود در نظر بگیرید. آیا این همان چیزی است که می توان در یک صفحه وب سایت یا وبلاگ نوشت؟ آیا محتوا به اندازه کافی عمیق و طولانی هست تا بتوان در یک کتاب الکترونیکی آن را گنجاند؟ آیا این چیزی است که از طریق یک رسانه بصری با محتوای مختصر، مانند یک اینفوگرافیک، بهتر نمایش داده شود؟ پس از تصمیم گیری در مورد موضوع و رویکرد خود، زمان آن رسیده که نوشتن و تولید محتوا را شروع کنید. در این قسمت با 10 نکته آشنا می شوید که به شما در شروع نوشتن مطالب آموزشی یا تولید محتوای آموزشی برای سازمان یا تجارت خود کمک می کند. با ما همراه باشید.

 

 • محتواهای را بنویسید که مرتبط است – تولید محتوای آموزشی با موضوعات مرتبط

اگرچه این کار ممکن است یک اقدام غیر عاقلانه باشد، اما حقیقت دارد!! ممکن است تعجب کنید؛ بسیاری از مردم سعی می کنند محتواهایی را بنویسند که برای مخاطب هدف آنها کاربردی نداشته یا با حوزه تخصصی آنها هیچ ارتباطی ندارد. سازمان ها و کسب و کارهایی که می خواهند مخاطبان خود را افزایش دهند و چشم انداز خود را به ویژه از طریق نتایج جستجوی طبیعی گوگل توسعه دهند، باید اطمینان حاصل کنند که موضوعات و محتوای آنها برای هدف قرار دادن علایق و نیازهای مخاطبان و هر آنچه را که جستجو می کنند، به قدر کافی مرتبط هستند. اما چگونه می توانید از آن نوع اطلاعات مطلع شوید؟ این جایی است که شخصیت شناسی و نیازسنجی مشتریان یا خریدار می تواند مفید باشد.

 • متناسب با هدف مخاطبان، محتوای آموزشی خود را تنظیم کنید

در بازاریابی ورودی، مهم است که روی نوشتن مطالبی تمرکز کنید که به مخاطب هدف شما نزدیک تر است. برای انجام این کار، ابتدا باید بدانید که آنها چه کسانی هستند و چه می خواهند. کمک گرفتن از افرادی که نیاز بازار هدف را تحلیل می کنند در این راه بسیار عالی خواهد بود. این افراد راهنمایی می کنند که مخاطبان شما چه کسانی هستند، چه کاری انجام می دهند، چه چیزی را به دنبال دارند، انواع چالش هایی که با آنها روبرو هستند چیست و مسیر سفر خریداران چگونه است. بخشی از این فرآیند همچنین به دانستن اینکه مشتریان در آینده از چه خدمات یا محصولاتی استفاده می کنند یا ممکن است به دنبال خرید چه چیزهایی باشند اختصاص دارد. محتوایی را ایجاد کنید که با افراد و نیازهای آنها صحبت کند.

 

 • خاص باشید و از مثال های واقعی استفاده کنید

یک روش معمول که اغلب در وبلاگ ها مشاهده می کنیم این است که آنها اغلب به روشی بسیار عمومی نوشته می شوند. اگرچه این مدل محتواها بعضی اوقات برای دستیابی به خواننده های برتر قیف فروش، خوب است، اما محتواهای عالی باید شامل مثال های دقیق تر یا خاص تر نیز باشد. هنگامی که در تولید محتوای آموزشی، کارهایی را توضیح داده اید، می توانید نمونه ای از زندگی واقعی ارائه دهید تا به مخاطبان در درک چگونگی استفاده از این دانش کمک کند. این نوع تولید محتوای آموزشی این شانس را برای شما فراهم می کند تا تخصص و تجربه صنعت خود را در آن منطقه خاص به نمایش بگذارید و چگونگی رسیدگی به چالش ها در موقعیت ها یا حل مسائل مربوط به مشتریان خود را نشان دهید.

 • به محتوا از زاویه ای دیگر نزدیک شوید

در فرآیند تولید محتوای آموزشی، از دیدگاه دیگری به تولید محتوا نگاه کنید. وقتی مخاطبان به سایت یا وبلاگ شما وارد می شوند، کاری کنید تا با چیزی روبرو شوند که قبلاً مانند آن را ندیده اند. بهترین راهکار برای جذب کاربران سایت این است که آنها را بسیار شگفت زده کنید. مرزها، محدودیت ها و قوانین دست و پاگیر نویسندگی محتوا را در برخی از موقعیت ها رها کنید و مطالبی را بنویسید که بتوانید متفاوت جلوه کنید.

 

 • از محتواها و زبان فعال و جذاب استفاده کنید

روش های مختلفی برای درگیر کردن خوانندگان خود از طریق زبان وجود دارد که برخی از آنها شامل استفاده از طنز یا استفاده از کلمات خاص برای ترسیم یک تصویر ذهنی یا به اشتراک گذاری یک داستان است. هر وقت ممکن باشد از محتواها فعال استفاده کنید نه اینکه صرفاً محتواها را تولید کنید، زیرا این امر، بیشتر مورد توجه مخاطبان شما قرار می گیرد. نوشتن در حالت محتواهای فعال، به این معنی است که موضوع (هرچه ممکن است می تواند باشد) مناسبی را بنویسید که بتواند به عمل منتهی گردد. یک موضوع آموزشی خوب که در نهایت منجر به تولید ابزار، اجرای یک کار یا خلق ایده می شود، یک محتوای فعال است.

 

 • یک سبک و لحن را انتخاب کنید و آنها را حفظ کنید

تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید محتوای شما اثرگذار باشد. آیا می خواهید آن را از دید شخص اول بنویسید؟ اگر چنین است از ضمیرهایی مانند “من” ، “ما” و “خود” استفاده کنید تا همه چیز در طول محتوای سایت یا وبلاگ ثابت نگه داشته شود. اگر تصمیم دارید مستقیماً برای مخاطبان خود بنویسید، به احتمال زیاد می خواهید از یک دیدگاه دوم شخص استفاده کنید، که شامل کلماتی مانند “شما”، “شما” یا “مال شما” باشد یا اگر تصمیم به استفاده از یک محتوای سوم شخص گرفتید، این می تواند ایده آل باشد؛ وقتی در مورد مشاغل دیگر یا متخصصان صنعت خود صحبت می کنید، این نوع محتواها بسیار جذاب خواهند بود. این امر مستلزم استفاده از کلماتی مانند “او”، “خود”، “آن”، “خودشان” و “آنها” است. برای تولید محتوای آموزشی، کدام سبک را انتخاب می کنید؟ محتواهای شما چند نفر را درگیر موضوع می کنند؟ چه لحن و سبکی را برای نوشتن انتخاب می کنید؟ و ….. به هر روشی که انتخاب کنید، فقط اطمینان حاصل کنید که در طول فرآیند تولید محتوا، منظم، مرتبط و هماهنگ هستید.

 • برای راهنمایی خوانندگان از قالب بندی مفید استفاده کنید

برای نوشتن یک محتوای آموزشی عالی – هر چیزی که در اینترنت نمایش داده می شود – مانند وبلاگ یا محتوای وب سایت، حتماً از برچسب های عنوان و سایر صفحات وب قالب بندی شده به بهترین روش استفاده کنید. این استراتژی مهم است و به بهینه سازی برای موتور جستجوی وب سایت شما (SEO) کمک می کند. همچنین باعث می شود به خوانندگان کمک کند تا محتواهای شما را پیدا کنند. یکی دیگر از دلایل استفاده از قالب بندی این است که باعث می شود مطالب، راحت تر دنبال شوند. این به ویژه هنگام نوشتن مطالب عمیق یا پیچیده تر، مفید است. برخی از این نکات قالب بندی شامل موارد زیر است:

 1. عنوان ها و برچسب های عنوان (برچسب های H1، H2، H3) برای ایجاد یک سلسله مراتب تولید محتوا
 2. لیست های شماره گذاری یا بولت شده برای کپی کردن نسخه
 3. پیوندهای خارجی وب سایت از منابع معتبر
 4. تأکید بر اصطلاحات مهم
 5. تصاویر و گرافیک ها
 6. متن Alt که از کلمات کلیدی شما استفاده می کند
 7. پیوندهای داخلی در محتوا در وب سایت
 8. اگر کتاب الکترونیکی را می نویسید، ایده خوبی است که همچنین فهرست محتویاتی را که شامل شماره صفحه های مربوطه برای هر بخش یا فصل است، درج کنید.

 

 • استناد و پیوند به منابع معتبر

یک اشتباه معمول که برخی از افراد هنگام نوشتن مطالب آموزشی (تولید محتوای آموزشی) مرتکب می شوند این است که اطلاعاتی از منابع غیرمعتبر یا مطالب نامربوط و سایر موارد را ارائه می دهند؛ اما، از استناد به منبعی که بر اساس آن نوشته اند، غفلت می کنند. فقط بیان نکنید که اطلاعات از کدام منبع انتخاب شده اند؛ بلکه مستقیماً به آن منبع دقیق و همچنین در محتوای خود پیوند بدهید. علاوه بر ارائه منابع با کیفیت به خوانندگان خود، می توانید با پیوند دادن به منابع معتبر و معتبر، اقتدار وب سایت خود را نیز تقویت کنید.

 •  اعتراف کنید که شما همه چیز را نمی دانید

به عنوان یک نویسنده تولید محتوای آموزشی، غالباً در مورد انواع مختلف موضوعات و صنایع مختلف برای مشتریان می نویسید. ممکن است خودتان یک روز در مورد نگرانی های مراقبت های بهداشتی، بهترین روش های امنیت IT و مراقبت از حیوانات بنویسید، و شاید هم نیاز دارید که به نکات مربوط به باغبانی، نگرانی های قانونی و توصیه های سفر بپردازید. اگرچه مهم است که برای خواندن و تحقیق در مورد هر شغل و صنعت مربوطه سرمایه گذاری کنید، اما دانستن همه چیز ممکن نیست! درمورد هر موضوع داده شده در Google و همچنین سایت و وبلاگ رقیب های خود تحقیق کنید تا اطلاعات مفیدی را به دست آورید. با این کار می توانید متوجه شوید که کدام موضوعات به بررسی های بیشتر و بهتری نیاز دارند.

 

 • استفاده مجدد از مطالب و اشتراک آن را آسان کنید

تقریباً همیشه محتوا در انواع مختلفی از قالب ها قابل تغییر و اشتراک گذاری هستند. اگر به عنوان مثال کتاب الکترونیکی می نویسید، محتوا را می توان برای ارسال مجدد یا به اشتراک گذاری، آماده سازی کرد. محتواها را می توانید از روش های زیر، اشتراک گذاری کنید:

 1. پست های وبلاگ
 2. فیلم هایی کوتاه که می توانند در YouTube بارگذاری و به اشتراک گذاشته شوند
 3. بروشور
 4. پادکست ها
 5.  وبینارها
 6. اینفوگرافیک
 7. خبرنامه
 8. محتوای ایمیل

علاوه بر این، یکی از بهترین موارد در مورد نوشتن محتوا با فرمت آنلاین این است که می تواند (و باید) به اشتراک گذاشته شود. منظور ما از این معنی این است که شما می توانید پیوندهای اشتراک از طریق رسانه های اجتماعی را در صفحات وب سایت خود وارد کنید و محتوا را در اکانت های رسانه های اجتماعی شرکت یا کسب و کار خود ارسال نمایید.

سفارش تولید محتوا

شرکت ها یا کسب و کارهایی که در حوزه ثبت سفارش تولید محتوا فعالیت می کنند تمام موارد فوق را در برنامه ها و استراتژی های خود در نظر می گیرد. یک سفارش تولید محتوا شامل تمام آن چیزی است که مشتری در نظر دارد و البته باید اهداف سئو، نگارش صحیح فارسی، ترجمه روان متون خارجی و تبدیل آن به محتواهای فارسی، انتخاب تصاویر مناسب و باکیفیت و …. را دنبال کند. این مسائل برای نگارش محتواهای اختصاصی به زبان های خارجی نیز وجود دارد.

در ثبت سفارش تولید محتوا موارد زیادی باید در نظر گرفته شود. به طور مثال، مشتری باید دقیقاً مشخص کند حوزه کاری او چیست و چند عدد محتوا نیاز دارد. نوع محتوا نیز باید به دقت معین گردد؛ محتواهای متنی، محتوای تصویری یا ویدیویی، یا حتی محتواهای صوتی نیز قابل تهیه در ثبت سفارش تولید محتوا هستند. برای محتواهای متنی باید تعداد کلمه ها و کلمه های کلیدی متن مشخص شود. برای محتواهای ویدیویی و صوتی باید مدت زمان هر محتوا از سوی مشتری تعیین شده باشد. ثبت تولید محتوای تصویری شامل تصاویر یا اینفوگرافیک ها هستند که خود دارای قوانین و اصولی می باشند. در قسمت بعدی با وظایف اصلی یک شرکت تولید محتوا آشنا می شویم.

 

شرکت تولید محتوا

شرکت تولید محتوا یک مجموعه منسجم و تخصصی است که طبق برنامه های مدیریت سازمان یافته و اصولی، سفارش های تولید محتوا را برای مشتریان انجام می دهد. در این شرکت ها تیم های کاری تخصصی، هر یک در یک قسمت مشغول به خدمت رسانی هستند. برای کسب نتایج بهتر در شرکت تولید محتوا، بخش ها معمولاً مجزا از هم در نظر گرفته می شوند. بخش تولید محتوای صوتی و تصویری از محتواهای متنی جدا کار می کند؛ اگر چه تمامی کارمندان در یک مجموعه هستند اما برای مدیریت بهتر و همسان سازی میان وظایف آنها، بخش ها از یکدیگر جدا شده است تا امکان سرویس دهی برای سفارش تولید محتوا، سریع تر و ساده تر باشد. هدف یک شرکت تولید محتوا، برنامه ریزی دقیق برای کسب و کارهای آنلاین است به طوری که بتوانند در مدت زمان کوتاه، بهترین نتیجه را در فضای آنلاین به دست آورند. بخش دیجیتال مارکتینگ می تواند یکی از قسمت های شرکت تولید محتوا باشد که ارتباط نزدیکی با سایر قسمت ها خواهد داشت.

تولید محتوای دیجیتال چیست؟

هنگامی که به گشت و گذار در دنیای اینترنت می پردازید، بسیار دیوانه کننده است که فکر کنید چه مقدار محتوا در اینترنت وجود دارد و مهمتر از همه، انواع مختلف آن شامل چه مواردی است!! با ایده های جدیدی که ما به معرفی می کنیم، خیلی راحت می توانید بهترین فرصت توسعه محتواهای خود را پیدا کنید. این ایده ها ارزش این را دارد که سعی کنید و از هر نوع محتوا استفاده کنید. برای تولید هر نوع مطلب تلاش کنید تا ببینید چه نوع محتواهایی برای کمپین شما مفید است.

محتوای دیجیتال چیست؟

محتوا اطلاعات است؛ مجموع اطلاعات تازه، خواندنی، مرتبط و مفید برای یک خواننده در سایت شما. مانند هر چیز دیگری در دنیای دیجیتال، باید به شکلی باشد که به آسانی قابل هضمف قابل فهم و خوب نیز به نظر برسد. بنابراین، بازاریابی محتوا راهی است که شما از این اطلاعات مهم استفاده می کنید. شما می توانید این کار را از روش های مختلف انجام دهید – اما ابتدا به خود محتوا نیاز دارید. این قسمت از مطلب، یک مکان عالی برای تأیید نتیجه ای است که می خواهید با محتوای خود به دست بیاورید؛ هدفی مستقیم که می خواهید به آن برسید.

 

چهار نتیجه در تولید محتوای دیجیتال وجود دارد که باید به شدت مورد توجه قرار دهید:

 • تولید محتوای دیجیتال برای سرگرمی – این نوع محتواها، یک جذابیت شدید و حس عاطفی برای مخاطب خواهد داشت. امکان اشتراک گذاری این مدل محتواها بسیار زیاد است.
 • تولید محتوای دیجیتال برای آموزش – این امر امکان دسترسی گسترده به ویژه برای کسانی است که هنوز درباره محصولات یا خدمات آگاهی ندارد. باز هم این محتواها قابل به اشتراک گذاری است.
 • تولید محتوای دیجیتال برای تشویق و انگیزه – این محتوا اندکی جنبه عاطفی دارد و به تدریج، ذهن مشتری را تغییر می دهد.
 • تولید محتوای دیجیتال برای تبدیل – محتوائی که بیشتر از آنکه عاطفی باشد، منطقی هستند. به دلیل نیاز به یک تصمیم گیری برای خرید یا استفاده از خدمات، این نوع محتواها مفید می باشند.

نمونه هایی از تولید محتوای دیجیتال

در اینجا چندین نوع محتوا وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید!

 • اینفوگرافیک – این همان چیزی است که به سرعت، پیام خود را منتقل می کند؛ نمایش تصویری از داده ها یا اطلاعات. این اجازه می دهد تا آمار یا مطالبی که در مورد آن صحبت می کنید برای خواننده جذاب تر باشد.
 • فیلم ها – نوعی محتوا هستند که در چند دقیقه طولانی تر، ارائه می شوند. با فیلم ها، توضیح مختصری درباره آنچه که فیلمبردار در تلاش است توضیح دهد، امکان پذیر است. این محتوا می تواند طنز یا مبتنی بر یادگیری باشد و تماشای آن نیز حتی می تواند بسیار لذت بخش باشد.
 • نقد و بررسی محصولات – همه دوست دارند یک نظر شخصی داشته باشند، بنابراین بیان این مطلب در بستر شخصی شما به خوانندگان شما این امکان را می دهد تا درباره آنچه ممکن است شخصاً درباره یک محصول فکر کنند، بینشی به دست آورند. اگر شما یک وبلاگ را اداره می کنید، نظریات درباره یک محصول می تواند یک ایده تولید محتوای دیجیتال باشد.
 • بررسی محصولات خارجی – این محتوا، مشابه مدل قبلی است؛ خواه بر روی یک محصول یا شرکت خاص نوشته شود یا برای شرکت های دیگر. Amazon و eBay مثال های خوبی در مورد چگونگی تغییر نظر شما در مورد یک محصول است که می توانند ذهن خریداران را تغییر دهند.
 • محتوای تولید شده توسط کاربر – هر نوع محتوا که توسط کاربران سایت تولید شود در این دسته قرار می گیرد. متن ها، ویدئو، پست های وبلاگ یا بحث های ایجاد شده توسط مصرف کنندگان – Glossier این کار را به خوبی انجام می دهد.
 • دستورالعمل ها یا راهنماها – این محتواها می توانند از موضوعی به موضوع دیگر متفاوت باشند و می توانند ساده یا پیچیده باشند. محتواهای راهنما، خواننده را قادر می سازند تا به طور کامل، چگونگی استفاده یا ساختن یک محصول یا سیستمی را که ممکن است به طور صحیح آن را تشخیص ندهد، درک کند.
 • تهیه فهرست ها یا چک لیست ها – این مثال خاص، یک لیست روشی تأثیرگذار برای پوشش هر موضوعی است.
 • فیلم و ویدیوهای زنده – این مدل محتواها به صورت پخش مستقیم فیلم ها، به ویژه رویدادهای ورزشی یا مصاحبه ها است. رسانه های اجتماعی، مکانی بخصوص برای نمایش این موضوع در فیلم ها و برنامه های زنده هستند.
 • گالری عکس – بسیاری از افراد معتقدند که نمایش یک عکس، به اندازه هزار کلمه صحبت می کند. اغلب توضیح دادن چیزها با استفاده از یک تصویر نسبت به متن طولانی، بسیار ساده تر است.
 • پیوند صفحات – پیوند صفحات، روشی در دسترس برای خوانندگان است تا بتوانند به سایت ها / وبلاگ های دیگری که از آنها لذت می برند دسترسی داشته باشند. در صورت تمایل می توانند آنها را به اشتراک بگذارند.
 • مطالعات موردی – محتواهای دیجیتال مبتنی بر مطاعات موردی مخصوصاً در یک تجارت برای نشان دادن اصل برند یا خدمات آنها معمول و متداول است. همچنین برای هدایت مشتریان به سمت قیف فروش به عنوان یک برند B2B مفید است.
 • ثبت نظریات مشتری – این نوع محتوا نیز در یک تجارت بسیار متداول است. ثبت نظریات و بررسی ها بسیار مهم است؛ با استناد به نتایجی که توسط مشتریان قبلی درج شده است، مشتریان جدید، بهتر متوجه می شوند که چرا باید یک برند را بخرند یا با یک شرکت کار کنند. توصیفات، اعتمادپذیری شرکت را افزایش می دهد.
 • پرسش و پاسخ – جلسات پرسش و پاسخ می تواند به صورت رسمی و غیر رسمی باشد. توییتر یک بستر عالی برای صحبت کردن با افرادی است که به عنوان مثال ممکن است هرگز از آنها سوالی در یک روزنامه یا مجله پرسیده نمی شود.
 • پست های مهمان – اجازه از سایر وبلاگ نویسان برای مهمان بودن یک یا چند پست در سایت شما.
 • خبرنامه ها – به طور معمول، ایمیلی که برای مشترکین ارسال می شود، شامل اخبار و به روزرسانی محصولات و تجارت است، خبرنامه ها نام دارند.
 • پست های “چه باید بکنید” و “چه کاری انجام ندهید” – قرار دادن خود در موقعیت تخصصی در یک حوزه می تواند برای خوانندگان بسیار عالی باشد. آنها می خواهند راهنمایی دریافت کنند که کجا باید بروند، آینده و برنامه ریزی شغلی چیست، زندگی شخصی و انتخاب لباس و صدها مورد دیگر، راهنماهایی هستند که در قالب محتواهای دیجیتالی منتشر می شوند.
 • تحقیق و داده های آماری – یک مجموعه کاملی از آماری که ممکن است در آینده به خوانندگان یا خودتان برای آن موضوع کمک کند. نمونه خوبی از این کار می تواند بررسی وضعیت بازاریابی محتوا، سئو و جستجوی جستجوی صوتی باشد!
 • ایجاد یک برنامه – به عنوان روشی برای اعلام مطالب جدید در سایت یا ایجاد پست جدید وبلاگ.
 • GIFS – کلیپ های بریده شده از فیلم، تلویزیون و فیلم هایی که کاربران اغلب برای نشان دادن یک نکته در متن تعبیه می کنند.
 • کتاب های الکترونیکی – این می تواند یک نسخه طراحی شده و کوتاه شده از یک کتاب باشد، یا برای توضیح ساده یک مطلب از آن استفاده می شود.
 • خلاصه رویدادهای آنلاین – برای کسانی که ممکن است در رویدادهای شما شرکت نکرده باشند، ثبت کردن جزئیات آن برای ارائه یک نمای کلی، می تواند بسیار مفید باشد.
 • تصاویر – اگر مطالبی وجود داشته باشد، تصاویر، یک محتوای کاملاً واضح هستند!
 • پادکست ها – پادکست ها، فایل های صوتی هستند که در موضوعات مختلف، منتشر می شوند. پارکست ها بهترین فایل های صوتی از نظر کاربران سایت ها هستند.
 • بازی های آنلاین – همه فرصتی برای تجربه این مورد داشتند. بازی های آنلاین با یک جستجوی ساده Google و حتی در فیس بوک در دسترس هستند.
 • اخبار شرکت – فقط در مورد فعالیت های یک شرکت تجاری یا کسب و کار حقوقی است، این می تواند شامل به روزرسانی های شرکت و هر موضوع دیگری باشد که بر مشتریان آن کسب و کار تأثیر بگذارد. اخبار شرکت معمولاً مانند خبرنامه به طور مشترک برای مشترکین ارسال می شود.
 • اهداف شرکت – بسته به اینکه اهداف شرکت و اهداف یک کسب و کار تغییر می کنند، می توانید آنها را در اخبار شرکت خود یا در یک صفحه فرود جداگانه در وب سایت شرکت تنظیم کنید. داشتن اهداف مشخص به عنوان یک تجارت، مشتری را در رسیدن به اهداف جلب می کند.
 • ابزار رایگان – ارائه ابزارهای ساده اما مؤثر به خوانندگان به این معنی است که شما خدمات مورد نیاز خود را ارائه می دهید. این بدان معناست که افراد بارها و بارها به سایت مراجعه می کنند تا از این ابزار استفاده کنند.
 • وبینارها – این امکان را به خوانندگان می دهد که بتوانند وبینار را در مورد چیزهای مفیدی نیاز دارند به دست آورند؛ وبینارها توسط بسیاری از افراد دیده می شود. اگر در زمینه کاری خود مهارت داشته باشید، بسیاری از افراد برای تماشای مهارت شما پول خواهند داد.
 • نظرات شخصی – وقتی شما به نوشتن مطالب، بسیار اندیشمندانه عادت دارید، یک پست شخصی ممکن است به خوانندگان شما اجازه دهد روی دیگری از شما را درک کنند، که غالبا بسیار جذاب است. صداقت به طور گسترده در جامعه وبلاگ پذیرفته شده است، این یعنی سهام و قرار گرفتن در معرض دید مخاطبان بیشتر!
 • منبع رایگان – همه افراد چیزهای به طور رایگان را دوست دارند. اگر می توانید اطلاعات یا قالب هایی را ارائه دهید که می توانند خوانندگان خود را جذب کنند.
 • مجلات آنلاین – مجلات مبتنی بر نسخه های دیجیتالی اکنون در رایانه ها و حتی تبلت ها موجود هستند؛ به این معنی که محتوای تعاملی نشان داده شده در داخل آنها چیزی شبیه به یک کتاب است. بسیار سرگرم کننده!
 • پست های اینستاگرام – برای جمعیت جوان، اینستاگرام کاملاً تصویری است که بر اسا هشتگ ها عمل می کند. اگر دارای یک سایت برای 16 تا 30 ساله ها هستید، اینستاگرام راهی عالی برای دستیابی به مخاطبان شما است. هر زمان می توانید مطلب ارسال کنید؛ بنابراین خوانندگان، هیچ عکس جدیدی را از دست نخواهند داد.
 • داستان ها – نوشتن داستان ها و انتشار آن در وبسایت می تواند یک تجربه شخصی یا نوشتن خلاق باشد. محتواهایی که به یک داستان تبدیل می شوند می توانند به خوبی کار کنند.
 • بررسی محصولات – در بررسی محصولات، فضایی ایجاد می شود که که می توانید برندها و شغل ها را معرفی کرده تا مخاطبان با آن آشنا شوند. ارائه توصیه های شما ممکن است شما را برای موقعیت خوبی در آینده هدایت کند.
 • ایده های ذهنی – برنامه ریزی یا سازماندهی کاری را که باید برای یک پروژه انجام دهید، در این مدل محتواها نوشته می شوند. نقشه های ذهن شما را قادر می سازد تا از ایده های خود نهایت استفاده را ببرید؛ این ایده ها فقط می توانند به معنای بهترین ایده های ممکن برای محتوای وبلاگ یا وب سایت شما استفاده شود.
 • انتشار اخبار – به طور مستقیم برای کسانی که در صنعت اخبار فعالیت می کنند هدف قرار می گیرد به کار می رود.
 • اطلاعیه های عمومی رویدادهای شهری – معمولاً برای اهداف برجسته و هدفمند آموزشی یا در هنگام برجسته کردن موضوعات و بیان نگرانی های بین مردم، بسیار تأثیرگذار است.
 • نقل قول ها – کلماتی که توسط شخص دیگری گفته می شوند، اغلب برای بیان یک نکته استفاده می شود. نقل قول ها روش بسیار خوبی برای بحث و گفتگو در مورد چیزها هستند. آنها فوق العاده هستند تا در سطح شخصی به خصوص در وبلاگ استفاده شوند.
 • پیام های الهام بخش و انگیزشی- یک روش عالی برای ایجاد انگیزه و ایجاد نگرش مثبت به وبلاگ شما است.
 • PDF ها – بسیاری از PDF ها به صورت کتاب الکترونیکی ساخته می شوند اما همیشه اینگونه نیست. تهیه PDF با اطلاعات برای استفاده روزمره می تواند به عنوان منبع اطلاعات تلقی شود.
 • آثار ادبی – این ایده را می توان به عنوان نوشتن خلاق یا نوشتن عمومی، شخصی برای شما تعریف و تالیف کرد.
 • بروشورها – یک راه عالی برای نمایش رویدادها یا حتی مهارت های شما هستند. خلاقیت از طریق این روش اغلب بسته به وبسایت، ممکن است توسط بسیاری مشاهده شود.
 • ویکی پد – ایجاد یک صفحه در ویکی پدیا در سایت شما می تواند زمانی که خواننده به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع است مرجع بسیار خوبی از بازدیدها باشد.

اگر حداقل از تعداد کمی از این برنامه ها در برنامه تولید محتوای دیجیتال خود قرار دهید، می تواند شگفتی هایی در حضور آنلاین و معتبر سایت شما و همچنین افزایش ترافیک سایت ایجاد کند. صرف نظر از آنچه محتوای شما چه چیزی است، محتوا از طریق حجمآن با مخاطبان سخن می گوید؛ خواه این آموزش باشد یا سرگرمی و یا …..