ایمیل مارکتینگ و تکنیک های بازاریابی ایمیلی 

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یک ابزار کارآمد برای تبلیغات و بازاریابی دیجیتال است. فرستادن ایمیل نقش مهمی را در بازاریابی دیجیتال ایفا می‌کند. این روش به انتقال مشتری از یک مرحله به مرحله دیگر که سفر مشتری نام دارد، کمک می کند، به گونه ای که بیشترین بازگشت سرمایه را داشته باشد. روش های مبتنی بر بازاریابی ایمیلی یکی از اولین کانال هایی است که اغلب مشتریان به آن مراجعه می کنند، بنابراین با اجرای استراتژی مناسب برای ایمیل مارکتینگ می توانید نتایج زیادی را به دست آورید. در اجرای روش های ایمیل مارکتینگ باید یک برنامه مشخص برای ارسال ایمیل ها داشته باشید. در واقع می خواهیم بگوییم که برای آغاز ارسال ایمیل های بازاریابی باید شناخت کاملی از انواع ایمیل ها داشته باشید که مناسب با مدل کسب و کارها است. کلید موفقیت در بازاریابی ایمیلی به کاربردن نوع متن مناسب ایمیل در زمان مناسب است.

چگونگی انجام ایمیل مارکتینگ

اکنون که با اهمیت ایمیل مارکتینگ برای کسب و کار ها آشنا شدید لازم است در یک قسمت مجزا به مراحل انجام ایمیل مارکتینگ اشاره‌ای داشته باشیم. هدف شما از ایمیل مارکتینگ باید کاملاً مشخص باشد. اگر می خواهید افراد، ایمیل های شما را بخوانند باید ایمیل هایی را طراحی کنید که آنها دوست دارند. با وجود هزار و شرکتی که در هر روز ایمیل های مختلف به مخاطبان می فرستند، باید کاری کنید که ایمیل های تان متمایز و برجسته باشد. انجام ایمیل مارکتینگ را از طریق شرکت‌ های ایمیل مارکتینگ به صورت حرفه ای دنبال کنید. اگر ترجیح می دهید این کار را خودتان انجام دهید ابتدا یک آموزش مختصر در این باره به دست آورید. انجام بازاریابی ایمیلی، طراحی و نوشتن یک ایمیل به طوری که بیشترین تاثیر را داشته باشد، یک هنر محسوب می شود نه یک فرمول کاری. چند نکته در ادامه کار مطرح می‌کنیم که برای بهبود و ارتقاء مهارت های طراحی و نوشتن ایمیل مناسب اند. با این نکات بهتر می توانید ایمیل های خود را برجسته سازید.

 

 

مهمترین نکات برای انجام ایمیل مارکتینگ

 • زمانی که ایمیل ها را می خوانید توجه کنید که آیا قالب ایمیل ها مناسب اهداف کاری شما هستند یا خیر. متن و قالب ایمیل باید متناسب با اهداف شما طراحی شده باشد، به گونه‌ای که نیاز به تغییر آنها احساس نشود.
 • برای نوشتن یک ایمیل موثر از خود ۴ سوال اصلی بپرسید: “چرا حالا ایمیل را ارسال کنم؟”؛ “چه کسی به ایمیل من اهمیت می دهد؟” ؛ “چرا باید به ایمیل من اهمیت بدهند؟”؛ “آیا این ایمیل همان چیزی است که مشتریان به دنبال آن هستند و به آن نیاز دارند؟”.
 • برای ارسال هر ایمیل باید برنامه ریزی کنید که بازخورد مشتری یا مخاطب را از آن دریافت کنید.
 • در انجام بازاریابی ایمیلی توجه داشته باشید که اهداف طراحی ایمیل را بر این مبنا قرار دهید که چرا مردم باید از شما خرید کنند. سعی کنید دلایل قانع کننده ارائه دهید که آنها را به خرید محصول یا خدمات شما تشویق کند.
 • برای انجام ایمیل مارکتینگ باید عنوان های تاثیرگذار برای ایمیل خود انتخاب کنید. عناوین کنجکاو کننده یا عناوینی که به نفع مشتری باشد و عناوینی که نیاز یا مشکلی را از مشتری برطرف کنند در اولویت قرار دارند.
 • یکی از نکات مهم در انجام ایمیل مارکتینگ نوشتن یک متن اصولی است. متن ایمیل تاثیر گذار، یک هنر است. در متن شما باید مقدمه، متن اصلی، نتیجه گیری و پا نوشت قرار داشته باشد. پانوشت در ایمیل مارکتینگ کلمات یا عبارت ها یا لینک هایی هستند که برای به اشتراک گذاری یا ورود به صفحه وب سایت مناسب می باشند.
 • در انجام ایمیل مارکتینگ، زمان مناسبی را برای ارسال ایمیل ها انتخاب کنید معمولا اگر ایمیل ها در ساعات کاری و در صبح ارسال شوند نتیجه بهتری دارند. حتی الامکان ارسال ایمیل هنگام شب خودداری کنید.
 • یکی از ایده های جذاب برای نوشتن متن ایمیل تبلیغاتی این است که اعداد و ارقام یا قیمت ها را به صورت شگفت آور بنویسید؛ به طور مثال “4 ایده برای انجام …”؛ “10 نکته برای…..”؛ “5 پیشنهاد شگفت انگیز برای خرید…..”؛ “مکان هایی که برای خرید محصول…… مناسب هستند” و … .

 

طراحی ایمیل مارکتینگ

هنگام طراحی ایمیل بسیاری از نکات مهم وجود دارند که برخی از آنها با اهداف بازاریابی دیجیتالی نیز هم راستا هستند. به طور کلی قبل از اینکه یک ایمیل مارکتینگ را راه اندازی کنید باید درباره این خدمات یک طرح کتبی داشته باشید. تصمیم‌گیری درباره محتویات ایمیل، برنامه ریزی برای پشتیبانی و تجزیه تحلیل بازخورد ها، تصمیم‌گیری درباره شکل ظاهری، تعیین اهداف برای ایمیل مارکتینگ، بازخورد مخاطبان نسبت به یک ایمیل خاص، نمونه‌ای از برنامه‌هایی هستند که در طراحی ایمیل مارکتینگ به کار می روند. ایمیل مارکتینگ یک وسیله بازاریابی فوق العاده است اما نمی توان به طور واقعی از یک ایمیل با برای چند بار استفاده کرد و توقع داشت که میزان فروش را افزایش دهد. در طراحی ایمیل همواره دقت داشته باشید که مخاطبان، وقت زیادی را برای خواندن جزئیات نمی گذارند. ایمیل های شما باید کلی و خلاصه باشد.

از عبارت های جذاب در متن ایمیل استفاده کنید؛ به طور مثال “قیمت استثنایی خرید بسته آموزشی…….”؛ “تخفیف ویژه به مناسبت…. برای خرید بسته آموزشی…..”، نمونه هایی از عبارت های جذاب هستند. در پایان متن ایمیل می توانید با عباراتی نظیر “روی پیوند زیر کلیک کنید” یا “این ویدیو را همین الان ببینید” یا “این کوپن را چاپ کنید و تخفیف بگیرید” استفاده کنید. توجه داشته باشید که در طراحی کمپین بازاریابی ایمیلی، ایمیلی که تنها شامل متن باشد نه تنها قدرت تأثیرگذاری ندارد، بلکه خواندن و تشخیص جزئیات آن سخت است. همواره ساده ترین عناصر طراحی را برای ایجاد ظاهر بهتر استفاده کنید. ایمیل ها باید از نظر شکل پیوندها، رنگ ها، صفحه آرایی، نماد و نشانه ها، درج لوگو در بهترین شرایط قرار داشته باشد.

 

در طراحی ایمیل مارکتینگ، مشتری را تعیین کنید. مشخص کنید چه کسانی به خدمات و محصولات شما نیاز دارند. آیا این ایمیل را برای مشتریان قبلی میفرستید یا مشتریان جدید؟! برای طراحی ایمیل مارکتینگ قوی از عملیات اجرایی خود یک تقویم تهیه کنید. زمانبندی درست را برای ارسال ایمیل ها باید بنویسید وگرنه به اهداف شما آسیب می زند. برای اینکه بهتر بتوانید تشخیص دهید که آیا این سیستم اهداف شما را دنبال کرده است یا خیر، باید پاسخ های ایمیل را یا بازخوردها را تحلیل و بررسی کنید. اگر محتوای ایمیل به بررسی کلی نیاز دارد، حتماً تغییرات کوچکی در آن بدهید. پیشنهاد می کنیم برای پیگیری روش های طراحی ایمیل و بازاریابی دقیقتر، این استراتژی ها را به یک شخص حرفه ای نظیر شرکت های ایمیل مارکتینگ واگذار کنید.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ و پیدایش آن

برای همه ی ما پیش آمده که هرگاه از محل کار و … به خانه باز می گردیم و در را باز می کنیم، با یک یا چند تراکت، بروشور و یا پاکت تبلیغاتی که از لای در به روی زمین می افتند مواجه می شویم. این تبلیغات ممکن است منوی غذا نوشیدنی رستوران و کافه ی تازه افتتاح شده ی خیابان کناری باشد، یا تدریس خصوصی فرزندان همسایه کوچه مجاور و یا حتی تبلیغ سبزی خرد کنی و مشاغل خانگی اهالی محل. در همه ی این موارد، نکته ی مشترک، بازاریابی صاحبان شغل یا کارآفرینان کوچک و بزرگ اطراف ما است برای معرفی محصول و خدماتی که انجام می دهند و تلاش برای جلب نظر ما به عنوان مشتری و یا مخاطب پیگیر فعالیت آنها.

معمولا پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها یا برخی افراد، بسیاری از این مطالب و آگهی ها را نخوانده درون سطل زباله می ریزند. گاهی این دسته از افراد نه تنها از گذاشته شدن این «زباله ها» لای در منزل خود ناراحت اند، بلکه از اینکه هر کس به نحوی بخواهد وقت و زمانشان را برای توضیح و تبلیغ کارهایش تلف کنند، احساس خوبی ندارند. اما معمولا افرادی پیدا می شوند که نیم نگاهی گذرا به متن تبلیغات بیندازند و یا برخی حتی ممکن است آن کاغذها را یکی یکی بررسی کنند و یکی دو تا از آنها را نگاه دارند.

این اتفاق را به نوعی می توان بازاریابی منزل به منزل نامید. در حقیقت شما اصلا بازاریاب و ارائه دهنده ی محصول یا خدماتش را نمی بینید و اصلا شناختی از او و کیفیت و مرغوبیت خدمات و محصولش در اختیار ندارید، اما یک طرفه از سوی او و گروهش مخاطب قرار گرفته اید. اگر این مدل را در فضای مجازی و دنیای وب شبیه سازی کنیم، می شود اینطور در نظر گرفت که در منزل یا صندوق پستی شما، همان ایمیل شما است و تبلیغات از طرف بازاریاب و ارائه دهنده، در صندوق پستی الکترونیکی شما گذاشته می شود. به این اتفاق و مناسبات بین مخاطب این تبلیغات و گیرنده ی آنها، ایمیل مارکتینگ گفته می شود.

در واقع تعامل کارآفرین و صاحب کالا و خدماتی که از طریق بازاریابی ایمیلی با مخاطب خود ارتباط برقرار می کند، می تواند تا حد زیادی از تعامل همان بازاریابی سنتی و کاغذی با اشخاصی که وارد منزل می شوند تناظر داشته باشد. در اینجا هم شما اصلا فرستنده و صاحب کالا را ندیده اید و ممکن است تعجب کنید که چگونه بدون شناخت و آشنایی قبلی و اینکه اصلا از شما اجازه گرفته یا با شما هماهنگ کرده باشند، قصد دارند برای مطالعه ی شرح خدمات و محصولات ایشان وقت بگذارید.

همانطور که مخاطب بازاریابی سنتی ممکن است اصلا رغبتی به خواندن آگهی ها نداشته باشد و به تمام آنها به چشم زباله نگاه کند، صاحب ایمیل نیز وقتی وارد صندوق الکترونیکی خود می شود ممکن است بدون باز کردن و مطالعه ی محتوای ایمیل تبلیغاتی، آن را به قسمت trash منتقل کند. همان گونه که در بازاریابی سنتی، افرادی دسته دوم و سوم، برای صاحب کالا و خدمات هدف هستند، یعنی همان افرادی که نیم نگاهی به متن اگهی می اندازند و یا بعضی از آنها را به دقت می خوانند، در ایمیل مارکتینگ نیز هدف اصلی همان افرادی هستند که شاید کمی به عنوان و حتی به محتوای ایمیل توجه کنند و آنرا در صندوق پیام های خود نگه دارند. به همین دلیل، مشابه بازاریابی سنتی با آگهی های کاغذی، که باید به طراحی و عنوان بندی و همچنین جذابیت ظاهر آگهی خود توجه داشته باشد، فرستنده و بهتر است بگوییم بازاریاب نیز باید با استفاده از عنوان مناسب و کلمات کلیدی جالب توجه، نظر مخاطب را به پیام ارسالی خود جلب کرده و او را برای مطالعه ی محتوای ایمیل ترغیب کند.

از طرف دیگر، بازاریاب سنتی در پخش تراکت ها و یا آگهی های کاغذی و گذاشتن آنها در صندوق های پستی منازل، قبل از هر چیز باید به فضایی که مخاطبین در آن حضور دارند و تناسب خدمات و کالای ارائه شده با ذائقه و کیفیت زندگی آنها، توجه کند. مثلا تبلیغ منوی غذای یک رستوران لوکس و بسیار مجلل در میان اهالی یک محله بسیار فقیر، کار چندان عاقلانه ای نیست. به همین ترتیب، لازم است قبل از بازاریابی ایمیلی برای عده ای مخاطب اینترنتی، قبل از هر چیز در مورد فضای فکری و فعالیت آنها و همچنین زمینه کاری و حتی حتی برنامه ی ایشان قدری مطالعه و بررسی شود.

به همین دلیل است که برای آغاز ایمیل مارکتینگ، باید با متخصص این زمینه مشورت کرد تا ضمن ارائه بخشی از دانش و تجربه ی خود در مورد جامعه مخاطب و همچنین تناسب روحیات و نگرش و حوزه کاری این جامعه با کالا و خدماتی که قرار است توسط بازاریاب معرفی شود، در مورد چگونگی تحلیل پاسخ ها و بازخوردهای بازاریابی ایمیلی پس از یک دوره ارسال پیام، تحلیل جامع و قابل استنادی انجام و جمع بندی آن بعنوان تجربه ی این نوع بازاریابی، برای مراحل بعدی بخوبی مورد استفاده قرار گیرد.

نمونه ایمیل مارکتینگ

برای درک بهتر مطلب درباره طراحی ایمیل مارکتینگ، سرویس بازاریابی ایمیلی یا نحوه تاثیرگذاری یک ایمیل بر مخاطبان، چند مدل و نمونه ایمیل مارکتینگ را در زیر برای شما نشان داده ایم. می توانید برای راه اندازی سیستم ایمیل مارکتینگ از آنها کمک بگیرید.

راه اندازی ایمیل مارکتینگ

دستیابی به اهداف برای کسب و کارها تنها با تکیه بر سیستم های راه اندازی ایمیل مارکتینگ امکان پذیر نیست. تمام واحد تجاری باید با اهداف هماهنگی داشته باشند، در غیر این صورت بازاریابی ایمیلی به تنهایی موفق نیست. به طور مثال اگر استراتژی اینترنتی شما، افزایش ترافیک وب سایت است تا مخاطبان بتوانند بیشتر در سایت ثبت نام کنند باید همین هدف را برای راه اندازی ایمیل مارکتینگ اجرا کنید. تعیین کردن صحیح اهداف به تصمیم گیری صحیح درباره این سیستم بازاریابی کمک می کند. سایر استراتژی های دیجیتال مارکتینگ نیز باید با اهداف بازاریابی ایمیلی همسان باشد.

نکات زیر را برای راه اندازی ایمیل مارکتینگ رعایت کنید:

 • تمام پیام ها و استراتژی های مربوط به بازاریابی و فروش را به عنوان یک واحد کلی بررسی کنید و ارتباطات را در جهت پشتیبانی از یکدیگر زمان‌بندی کنید.
 • در طراحی و راه اندازی ایمیل مارکتینگ دقت کنید که کارمندان و دیگر شرکای کاری حتماً از اهداف شما مطلع باشند و بر طبق آنها با مشتریان، عرضه کنندگان کالا و خدمات و تمام مخاطبان رفتار کنند.
 • دست یابی به اهداف کوچک تر را به کارمندان واگذار کنید و خودتان به عنوان سرپرست تیم، اهداف بزرگتر را دنبال کنید.
 • برای راه اندازی ایمیل مارکتینگ باید یک لیست ایمیل معتبر و با کیفیت تهیه کنید. جمع آوری لیست با کیفیت به جذب مشتریان بهتر کمک می کند. بهتر است یک پایگاه داده های ایمیلی آماده کنید. به روز رسانی لیست ایمیل در هر سال الزامی است. از نرم افزارهای ساده نظیر اکسس یا اکسل برای لیست ایمیل هایتان استفاده کنید. از هر روش که می توانید برای تهیه اطلاعات و ایمیل استفاده کنید. شرکت در نمایشگاه ها، جمع آوری اطلاعات به صورت شخصی، مراجعه به وب سایت‌های اینترنتی، نمونه هایی از بهترین روشهای گردآوری ایمیل برای راه اندازی ایمیل مارکتینگ است.

آموزش ایمیل مارکتینگ

آموزش ایمیل مارکتینگ نیاز به تخصص های آن چنانی و یا طی کردن دوره های خیلی گران ندارد. در واقع شما با تسلط بر یک سری اصول ابتدایی و مناسب، قادر خواهید بود که یک دوره آموزشی ایمیل مارکتینگ را سپری نمایید. ایمیل مارکتینگ را می توانیم یکی از پرکاربردترین ابزار بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ معرفی نماییم. ایمیل مارکتینگ به عنوان یک ابزار بازاریابی، می تواند با کمترین هزینه، امکانات بازاریابی زیادی را در اختیار شما قرار دهد. با توجه به این که اصل هر بیزینس و کسب و کار بر پایه ارتباط موثر با مشتریان و کاربران بنا می شود، می تواند در این زمینه یعنی برقراری ارتباط با مشتریان، یک ابزار بسیار موثر و کمک کننده باشد.

ایمیل مارکتینگ می تواند در بسترهای مختلفی از بازاریابی های اینترنتی انجام شود که از جمله این بسترها می توانیم به مواردی همچون خبرنامه، پیام تبریک اعیاد، اطلاع‌ رسانی در مورد فروش های ویژه و جشنواره‌ ها، تخفیفات و موارد غیره اشاره نماییم. در ادامه قصد داریم تا شما را با یک سری اصول اولیه که می تواند در مسیر آموزش ایمیل مارکتینگ یاری کند، آشنا کنیم. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این اصول، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چند گام ابتدایی اما موثر در آموزش ایمیل مارکتینگ

گام اول: مشخص نمودن استراتژی ایمیل مارکتینگ کسب‌ و کارتان
گام دوم: تعیین هدف از ایمیل مارکتینگ
گام سوم: انتخاب یک ابزار بازاریابی ایمیلی مناسب با شرایط و بودجه تان
گام چهارم: تهیه یک لیست ایمیل کامل از افراد، مجموعه ها، شرکت ها و سازمان هایی که برای بازاریابی مورد نظرتان هستند.
گام پنجم: نوشتن یک متن درست و مناسب برای ایمیل
گام ششم: ارسال متن برای لیست تهیه شده
گام هفتم: بررسی گزارش ‌ها و بازبینی فرایندهای به دست آمده
گام هشتم: اصلاح و توسعه‌ لیست ایمیل با توجه به داده های به دست آورده
گام نهم: دسته بندی و مدیریت دوباره لیست بر اساس تجربیات به دست آمده
گام دهم: اتوماتیک نمودن یک سری از ایمیل ها برای تداوم ارتباط با مشتریان

بررسی نکات مهم و کاربردی در آموزش ایمیل مارکتینگ

تا به اینجای بحث متوجه شدیم که برای یک آموزش ایمیل مارکتینگ خوب، ما باید روی چه مهارت های تسلط داشته باشیم؛ اما یک سری نکات هستند که باید به آن ها پرداخته شوند؛ نه به عنوان یکی از تیترهای اصلی آموزش ایمیل مارکتینگ! جدای مباحث اصولی که حتماً باید در یک ایمیل مارکتینگ خوب رعایت شود، موضوعات دیگری نیز مطرح می شوند؛ ترکیب این اصول علمی در کنار یک سری اصول اخلاقی و رفتاری مناسب، می تواند در نهایت، موفقیت زیادی را در فروش برای کسب و کار مورد نظر ایجاد نماید. از این رو در ادامه به یک سری اصول ساده و پرکار و جزئی در فرآیند ایمیل مارکتینگ، اشاره خواهیم کرد.

 • اول از همه شما باید بتوانید خودتان را جای مشتری بگذارید. در این شرایط کاملاً متوجه خواهید شد که انتظار مشتری از شما چیست و می توانید نیازهای او را به خوبی درک کنید. این کار باعث می شود تا بتوانید ارتباط عمیق تری را طی یک ایمیل مارکتینگ اصولی، با مشتری برقرار کنید. این موضوع به حدی مهم است که می تواند یکی از اصول جدی آموزش ایمیل مارکتینگ هم محسوب شود.
 • به موضوع ایمیل دقت کنید و سعی کنید موضوعی را انتخاب کنید که مشتری و کاربرتان را جذب کند. این کار باعث می شود تا درصد عکس العمل های مثبت نسبت به ایمیل مارکتینگ شما بالا برود.
 • زمان ارسال ایمیل یکی دیگر از مواردی است که باید در ایمیل مارکتینگ به آن دقت شود. از این رو دقت کنید که در ساعات و روزهای شلوغ کاری ایمیل را ارسال نکنید، چون طبیعتاً در این شرایط ایمیلتان با استقبال خوبی مواجه نخواهد شد.
 • ایمیلتان را ریسپانسیو کنید و طوری طراحی کنید که در تلفن ها و دستگاه های مختلف با پلتفرم های مختلف راحت باز شود و خوانا باشد.
 • در انتها یادتان باشد که عصر حاضر، تفاوت زیادی با روش های بازاریابی قدیمی و سنتی دارد و کسی برد نهایی را دارد که بتواند قدرت اختیار و انتخاب را به مشتری بدهد. بنابراین این امکان را به مشتری بدهد که در صورت عدم تمایل، از دکمه مخصوص “عدم دریافت ایمیل در آینده” استفاده کند. مطمئن باشید با این کار حتی اگر مشتری جذب نکنید، به عنوان یک مجموعه حرفه ای ارائه خدمات در زمینه مربوط به تخصص خودتان، در ذهن مشتری و کاربر خواهید ماند.